Clothes make a man

-Zmyselná čipka.Hrejivý kašmír. Jemný tyl... Ani by človek neveril, koľko látok a materiálov existuje v módnom svete. Koľko úchvatných modelov sa z nich dokáže ušiť. Koľko jedinečných vlastností a predností v sebe ukrývajú. Koľko nových tvárí a osobností dokážu v človeku vytvoriť či prebudiť. Odrazu si ako pravá Coco vykračujete po ulici v honosnom žerzejovom kostýmovom kabátiku, či ako Pretty Woman sa vlníte v nádhernej červenej róbe. A cítite sa úžasne. Jedinečne. Každá žena má nárok cítiť sa krásne. Byť tou "Pretty Woman". A práve šaty sú to, čo dokážu ženu povzbudiť. Nakopnúť. Potešiť. Ukázať nemysliteľné či naopak vyvrátiť mysliteľné a odhaliť svoju pravú tvár. A aj keď si to mnohokrát nechceme priznať, nenadarmo sa  hovorí, že šaty robia človeka...
Keďže  je moja mamina vyučená krajčírka, už odmalička som bola obklopená rôznymi látkami, strihmi, niťami, časopismi Burda a podobne. Robila som mamine "manekýnku" a milovala som, keď som mohla nosiť oblečenie ušité jej rukami. Bavilo ma, ako ma každý deň premieňala. Raz som bola jemná Parížska lady v čipkovaných šatách, inokedy som bola štýlová Londýnčanka v koženej strapcovej veste a s  drsniackym výrazom. Už vtedy, hoci som mala niečo cez 5 rokov, som sa cítila krásne a naplno som vnímala každú podobu "svojho ja". A presne o tomto to, milé dámy, je!


Netajím sa tým, že obzvlášť obdivujem a vážim si ľudí, ktorí dokážu pod svojimi rukami vykúzliť niečo, čo je v žene dávno skryté , respektívne ju ukázať v inom smere. V smere, akom ju vidí napríklad módny návrhár. Návrhár ktorý dáva šancu vašim snom a túžbam. Návrhár, ktorý vám dokazuje, že nič nie je nemožné...
A ja som jedného takého návrhára, presnejšie- návrhárku, nedávno mala tú česť spoznať. Na prvý pohľad milá, normálna žena v mladom veku, ktorá však v sebe skrýva veľký potenciál a nadanie. Žena, ktorá sa rozhodla "premieňať" ženy z káčatka na labuť či udávať im zaujímavé podoby. Je mi cťou predstaviť vám Moniku Maticsekovú - návrhárku a kostymérku, ktorej som sa rozhodla venovať dnešný článok!

Monika je veľmi príjemná, usmievavá mladá žena, ktorá si pomaličky ide za svojím snom. Už vo svojom mladom veku ( 20 rokov!) si vybudovala slušnú klientelu, ku ktorej sa hrdo radia okrem spokojných zákazníčok a budúcich neviest aj rôzne divadlá.
Všetko sa to začalo v jej 6 tich rokoch, kedy si začala kresliť a navrhovať, no tie svoje "grády" to nabralo až výberom strednej školy, kedy zistila,že šijací stroj sa stane jej životným partnerom. Okrem  divadelných kostýmov, svadobných šiat či skvostov vytvorených na zakázku sa vrhla aj na tvorbu vlastných šperkov! Veľa krát usilovne pracuje do neskorej noci a i keď nie vždy to ide podľa jej predstáv a najradšej by to zabalila, počiatočný hnev v momente pominie a uvedomí si, že toto je to, pre čo žije.

Svoju prácu jednoducho miluje a nehodlá sa jej vzdať!

Prinášam vám exkluzívny  rozhovor, v ktorom sa  dozviete  pár užitočných rád pre nás "amatérky" či ktoré látky Monike učarovali najviac!Pamätáš si ten deň, kedy si si pri pohľade na svoje prvé ušité dielo povedala: Toto je presne to, čomu sa chcem venovať celý život? Kedy sa začala cesta za tvojim snom?

Mala som 14-násť a práve som sa rozhodovala na akú strednú školu pôjdem. Podala som si prihlášku na  SUŠ scénického výtvarníctva v Bratislave na odbor Kostýmovej tvorby. Bol to obrovský risk, pretože prihlášku som poslala len na túto školu, ale bola som pevne rozhodnutá sa tam dostať a dostala som sa. Prvotný impulz prišiel, keď som v 6-tich rokoch dostala svoj prvý „ návrhársky skicár“ a vlastne  som od malička maľovala a kreslila a moja babička si šila šaty, ľudia v meste, v ktorom býva o nej hovorili, že bola najlepšie obliekajúcou sa dámou v meste! No ja som za šijací stroj sadla až na strednej a už som od neho nevstala. J
Som veľmi rada, že som mala možnosť nahliadnuť do tvojho „ návrhárského sveta“ .  Na každom ušitom centimetri látky je vidieť a  cítiť  kúsok teba. Prezdraď nám , čo presne vystihuje tvoj štýl a čím sa líšiš od ostatných návrhárov.  Kde čerpáš inšpirácie a múzy pri tvorení?

Nemyslím si, že mám nejaký špecifický štýl. Tvorím prevažne na zákazky, takže každý odev je originál vytvorený tak, aby môjho zákazníka vystihoval a aby už na prvý pohľad zaujal okolie, no aj tak som tam vždy mixnutá aj ja. Snažím sa šiť doslova kostýmy a nie len šaty! Veľký dôraz kladiem na perfektné šitie, snažím sa používať techniky vysokého krajčírstva a dokonalý  strih odevu, často krát používam scénické( divadelné)  riešenie kostýmov a týmto sa možno líšim od iných návrhárov. Taktiež sú moje kostýmy doplnené detailnou ručnou prácou, robím s rôznymi materiálmi a textíliami a nikdy ich nenechávam v pôvodnom surovom stave, ale ďalej s nimi pracujem.
Inšpiráciu čerpám napr.  v historických odevoch a v dokonalých slovenských krojoch, tiež v iných svetových kultúrach, ale v podstate je tá inšpirácia všade okolo nás. 20 ročná mladá baba si sedí pri šijacom stroji a plní si svoje sny, hoci niekedy  aj do druhej rána a s krvavými rukami.. Ako to v živote chodí, nie všetky dni bývajú ružové. Kto je tvojim najväčším „dobíjačom energie „ a morálnou podporou?
 

Niekedy je to naozaj ťažké, v tejto branži predovšetkým, ale vždy prídu lepšie dni.
Takým najväčším dobíjačom energie  a morálnou podporou je pre mňa moja rodina, priatelia, moja britská mačka a hlavne moji zákazníci. Milujem ten pocit, keď vidím akí sú moji zákazníci nadšený zo svojich nových odevov. To ma asi najviac posúva vpred!:)


Som rada , že si tvoj talent všimli aj ľudia z okolia a doslova bažia po tvojich výtvoroch. Akí sú tvoji klienti? Čo máš najradšej na práci s nimi?

Moji klienti sú super, každý jeden je iný, zaujímavý a to ma baví. Nakoniec sa z nás vždy stanú kamaráti.


Dovolím si tvrdiť, že sa  ako tak vyznám v histórii módy. Je fascinujúce, ako každé obdobie má svoje čaro a originalitu, no predsa všetky majú čosi spoločné a vytvárajú jeden nádherný celok.  Ktoré obdobie máš najradšej a prečo? Snažíš sa nejaké prvky zakomponovať aj do svojej tvorby?

Do svojich návrhov vnášam veľmi veľa historických prvkov a moje obľúbené obdobie? Všetky ich milujem! Či už presladené rokoko plné kvetov a pastelových farieb, alebo obdobie empíru so svojimi čistými líniami....


Ako každá žena,  aj ja mám rada módu, v zásuvke ukrývam nejaké to číslo Burdy a priznám sa, že si pomaličky plním sen naučiť sa šiť (a nosiť svoj vlastný výtvor!) .Čo  by si poradila nám „amatérkam“ ?  Tipy na šijací stroj, triky, techniku ?

Najdôležitejšie je naučiť sa šit základy a potom už môžete experimentovať .
Čo sa týka šijacích strojov pre mňa sú najlepšie  tie staré kovové šijacie stroje, sú odolné a šijú lepšie a tichšie ako tie nové, ale to je len môj názor.
Ale skúste pátrať, je veľa ľudí, ktorý takéto šijacie stroje po babičke predávajú. Nikdy neviete koho tak spoznáte, ja som tak napr. spoznala veľmi dôležitú osobu v  mojom súkromnom živote.


 Na svete existuje nespočetne veľa druhov látok. Jemná ako kašmír, honosná ako hodváb či hrejivá ako bavlna. Každá ukrýva v sebe príbeh a má svoje čaro. Ktorá látka učarovala najviac tebe ?

Rada pracujem s akoukoľvek textíliou. No medzi moje najobľúbenejšie patrí duchesse, brokát, hodváb a čipka.


 
 Sny sa majú plniť, avšak nie každá žena si dostatočne verí na to, aby žila podľa svojich predstáv. Čo by si odkázala našim čitateľkám?

Keď som vyšla zo školy aj ja som mala strach čo so mnou bude, ale akú takú istotu som mala v divadle Aréna, v ktorom som začala pracovať už popri škole a som tam vlastne dodnes . Ale aj tak by som im rada odkázala, aby sa nebáli svojich snov, sami seba... ak niečo naozaj chceme, tak si za tým treba ísť,  aj cez prekážky, ktoré nám do cesty život postaví. Najdôležitejšie je prekonať strach, veriť si a tvrdo na sebe pracovať každý jeden deň a výsledky sa dostavia.:)
Monika bola prednedávnom hosťom v novej Handrárni, ktorú si môžte kedykoľvek pozrieť na mc2.sk    Prinášam vám video zo sekcie "Mladí módni tvorcovia", kde Paťka Moniku takto vyspovedala :)Som veľmi rada a hrdá na to, že máme na Slovensku takýchto talentovaných mladých ľudí, ktorí si idú  vytrvalo  za svojim snom ! Monike prajem veľa šťastia , pozitívnych ohlasov a veľa úspechov v módnej brandži.  Veľmi rada som Ťa spoznala.

No comments

Thank you for visiting Magnifique Brunette. 2014 © All rights reserved by Magnifique Brunette. Powered by Blogger.

Subscribe