My top 25 Ready-To-Wear collections Spring/Summer 2016

-


By the sound of crazy firework and taste of delicious champagne with strawberries, I succesfully welcomed the New Year 2016, too. New beginnings, new opportunities, new resolutions. Even though I saw the first snow today, I am already thinking about spring right now. Spring is a session, when except for the nature  also fashion comes to blossom. Dress, high heels, sophisticated accessories.
Today I have prepared for you my top 25 Ready-to-Wear collections for spring/summer 2016. It was really challenging, because we have a lot of talented fashion designers! See those who have inspired me the most!


Za zvuku búrlivého ohňostroja a chuti lahodného šampanského s jahodami som aj ja úspešne privítala nový rok 2016. Nové začiatky, nové možnosti, nové predsavzatia. Hoci som dnes videla padať prvý sneh, mysľou som už v období jara, kedy okrem prírody rozkvitne opäť i móda.Šaty, podpätky, rafinované doplnky.
Dnes som si pre vás pripravila moju top 25tku tých najlepších kolekcií Ready-to-Wear pre obdobie jar/leto 2016. Bolo to skutočne náročné, pretože talentovaných návrhárov je veľmi veľa! Pozrite si tých, ktorí ma inšpirovali najviac! 

JASON WU
GIVENCHY
ALEXANDER WANG

DIANE VON FURSTENBERG

OSCAR DE LA RENTATORY BURCH


BURBERRY
MARY KATRANTZOU


GUCCIFENDIMOSCHINOVERSACEPRADAARMANIVALENTINO

DOLCE AND GABBANADRIES VAN NOTEN
BALMAINLANVINDIOR
BALENCIAGA


MIU MIU
CHANEL
MARCHESA
ELIE SAAB
No comments

Thank you for visiting Magnifique Brunette. 2014 © All rights reserved by Magnifique Brunette. Powered by Blogger.

Subscribe