Vogue in motion

-

I was always interested in making of the fashion Bible named Vogue. When I am holding the issue, I am thinking about all the barriers and problems, which team of Anna Wintour  has to overcome. Todays article is about Petal Pushers editorial (American Vogue, March 2014 issue), which is full of energy and stunning flower outfits by different fashion designers. In the next documentary, Tabitha Simmons (Fashion Editor) and Virginia Smith (Market Director, Fashion & Accessories) will show you, what is needed to be done to make the result being worth it!
Odjakživa ma zaujímalo zákulisie príprav módnej biblie s názvom Vogue. Keď ho držím v rukách, predstavujem si ako asi vznikalo a s čím všetkým sa musel tím Anny Wintour popasovať. V dnešnom článku si posvietime na editoriál s názvom Petal Pushers (americký Vogue, marcové číslo 2014), ktorý je nabitý energiou a ohromujúcimi kvetinovými outfitmi od rôznych návrhárov.
Módna editorka Tabitha Simmons a obchodná riaditeľka Virginia Smith vám v nasledujúcom dokumentárnom filme ukážu, čo všetko treba zariadiť, aby výsledok stál za to!
And here is the result! I really appreciate the dynamics of shots, interesting poses of models, beautiful game of colours, patterns and embroideries, and especially the energy, which will boost you, as well. Notice the perfect connection of the modern, futuristic atmosphere with the romantic flower motive and  feminine cut. Good job!

A tu je výsledok! Oceňujem dynamickosť záberov, zaujímavé pózy modeliek, nádhernú hru farieb, vzorov a výšiviek a najmä energiu, ktorá vás pozitívne nabije. Všimnite si ako skvelo prepojili moderné prostredie s geometrickým a futuristickým nádychom s romantikou a ženskosťou v podobe šiat s kvetinovým motívom a ženským strihom.  Dobrá práca!
Photographer: Craig McDean 
Stylist and Fashion Editor : Tabitha Simmons
Hair Stylist: Malcolm Edwards
Makeup Artist: Mark Carrasquillo
Set Designer: Piers Hanmer
Models:  Anna Ewers, Imaan Hammam, Jourdan Dunn, Sam Rollinson, Suvi Koponen, Xiao Wen Ju
No comments

Thank you for visiting Magnifique Brunette. 2014 © All rights reserved by Magnifique Brunette. Powered by Blogger.

Subscribe